ALPEREN OCAKLARI GENEL BAŞKANIMIZ SAMET BAĞCI’NIN KIRGIZİSTAN SINIRINDAKİ MASUM SİVİLLERE İLİŞKİN YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI
01.05.2021 20:13

Kırgızistan-Tacikistan sınırında bulunan su dağıtım şebekesini kontrol etme nedeniyle başlayan silahlı çatışmaların iki ülkeyi savaşın eşiğine getirmesini büyük bir üzüntüyle takip ediyoruz. Bu durumu suistimal eden İran bağlantılı bir grup askeri birliğin(20.000 kişilik olduğu yönünde bilgi var) Kırgızistan sınırındaki masum sivillere saldırdığı; onlarca sivilin hayatını kaybettiği ve yüzlerce yaralı olduğu bilgisini de malesef almış bulunmaktayız. 

Bölgede bulunan ve iletişim kurduğumuz yerel kaynaklar büyük bir göç dalgasının başladığını, şuana kadar yaklaşık 30.000 sivil insanın bölgeyi terketme girişiminde olduğunu ve ciddi bir şekilde insani yardıma ihtiyaç duyulduğunu paylaştılar. Her ne kadar yerel basında ateşkes söylemleri ifade edilsede uygulamada bunun çok da sağlanamadığını ifade ettiler. 

Türk - İslam coğrafyasının ümidi olan Devletimizin ivedi bir şekilde en üst düzeyde müdahaleler etmesi gerektiği kanaatindeyiz. Gerek masada gerek ise sahada bu işin çözüme kavuşturulmak suretiyle sonlandırılmasını; sonrasında da Kırgızistan’daki yaraların hızla sarılması için devlet olarak çok güçlü bir desteğin de bir an evvel ulaştırılmasını ümit ediyoruz. 

Av. Samet BAĞCI
ALPEREN OCAKLARI EĞİTİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI GENEL BAŞKANI

Son Eklenenler

Genel Başkanımızdan, Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer ÇAĞIRICI'ya Ziyaret
Genel Başkanımız Doğu Türkistan Meclis Başkanı Sayın Seyit TÜMTÜRK ile birlikte, Alperen Ocakları Trabzon il başkanlığımız tarafından düzenlenen mazlum coğrafya Doğu Türkistan konulu panele katılım sağladı
Genel Başkanımız Trabzon İl Başkanlığını Ziyaret Etti
Genel Başkanımız Rize şehir merkezindeki üye kayıt standını ziyaret ederek vatandaşlarımızla bir araya geldi